przesłuchy posła

W TVP Szczecin w ostatni czwartek wystąpił Sylwester Chruszcz. I wypowiedział taką oto kwestię: „Miałem paręnaście przesłuchów jako poseł, że w lokalach u Ukraińców tutaj na Pomorzu Zachodnim wiszą portrety Stepana Bandery”.

Niskokaloryczny język posła, odzwierciedlający prymitywny świat jego myśli, w którym robi się pokraczny przeskok od nazizmu, przez (wyobrażony) banderyzm, aby wylądować w 2018 roku w środku debaty o pamięci i wskazać na niegasnące niebezpieczeństwo – mniejszość ukraińską – nie jest niczym wyjątkowym.

To coraz częstszy zabieg. No bo jak powiesz, że mniejszość ukraińska to faszyści, to to zabrzmi niepoważnie, ale jak opowiesz historię o złych Niemcach, uprościsz ukraińskie podziemie do kolaborantów (i tak się nikt w Polsce nie spostrzeże, bo mało kto zna historię Ukrainy w ogóle), wrzucisz Banderę, który wypełnia po brzegi antypolski mit o Ukraińcach i delikatnie zasugerujesz, że Ukraińcy w Polsce ŻYJĄ, i jakieś tam portrety wieszają to… reszta zrobi się sama. Antypolski stereotyp Ukraińca spiskowca podpowie resztę. Skoro mają portrety, to może mają i karabiny…

Zarządzanie strachem w wersji rzeczywistości bez uchodźców to od kilku dni wydobywanie z ciemniej polskiej duszy najgoryszych stereotypów o Żydach i Ukraińcach.
Powtarzane do znudzenia, w mikro skali regionu, mogą mieć właściwości politycznej mobilizacji. Zupełnie jak w Przemyślu.
Dziś tak się robi w Polsce politykę – dołami partyjnymi, spadami po wielkiej (sic!) polityce, które w żenujących występach w lokalnych mediach prymitywnym językiem wskazują „wroga”. Lokalna polityka podobnie jak lokalna telewizja zwykle jest dużo ciekawsza niż centralna i dostarcza więcej wiedzy o stanie społeczeństwa…

* Chruszcz to były europoseł (2004 – 2009) dziś poseł na Sejm VIII kadencji (Wolni i Solidarni, wcześniej Kukiz’15).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: