Nie będzie innego

22 czerwca, Przemyśl, rynek
Akcja performatywna w przestrzeni
Anna Dąbrowska, Piotr Tyma

„Nie będzie innego” to stół i dwa krzesła. To osoba gotowa do dialogu i puste miejsce przed nią. To otwarta przestrzeń publiczna, która staje się intymną poprzez uwolnienie z gwaru ulicy dialogu lub milczenia. To propozycja stworzenia wspólnej obecności.

„Nie będzie innego” to próba nawiązania dawno przerwanej rozmowy dwóch społeczności, które od początku istnienia miasta koegzystują w nim — Polaków i Ukraińców. Performance jest wyzwaniem rzuconym tak mieszkającym tu ludziom, jak i miejscu. Żeby zawiązać relację, konieczne jest, aby obie strony znalazły się w jednej przestrzeni, w tym samym czasie i usiadły do rozmowy. 

Podczas performancu przy stole ustawionym na przemyskim rynku usiądzie Piotr Tyma, polski Ukrainiec, od lat stojący na czele największej organizacji mniejszości ukraińskiej w Polsce — Związku Ukraińców. Dla wielu Piotr Tyma, historyk i publicysta, to ukraińska „twarz” mniejszości kumulująca negatywne emocje związane z polsko-ukraińskim dyskursem; bohater licznych antyukraińskich memów i fake news’ów, wyszydzany i obrażany, także publicznie. Piotr Tyma będzie ubrany w ukraińską tradycyjną, wyszywaną koszulę. Ubranie zszyła publicznie rok wcześniej, w przestrzeni Przemyśla, Anna Dąbrowska podczas performansu „Materiał dowodowy” wskazując w nim (tym samym) na główne wyzwania społeczne, jakimi są rozerwane polsko-ukraińskie więzi i zamierające na ten temat rozmowy.
Drugie krzesło będzie czekało na każdą osobę gotową do rozmowy.

Tytuł performansu zaklina w sobie słowa poety i domaga się dopowiedzenia: Nie będzie innego miasta/miejsca/czasu/sposobu/… To trawestacja ostatnich wersów „Piosenki o końcu świata” Czesława Miłosza, który powtarza dwukrotnie ostatnie słowa tekstu — Innego końca świata nie będzie — zamykają wiersz pewnością i nieodwracalnością tego twierdzenia.

 

nbi03

 

KIEDY:
22 czerwca, w przeddzień tradycyjnej greckokatolickiej procesji na wojskowy cmentarz ukraiński w Pikulicach, godz. 12:00.

AUTORZY:
Anna Dąbrowska – animatorka społeczna, aktywistka na rzecz praw człowieka.

Piotr Tyma – historyk, prezes Związku Ukraińców w Polsce; odznaczony przez Prezydenta RP B. Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za budowanie współpracy i sympatii polsko-ukraińskiej.  

Jedna myśl na temat “Nie będzie innego

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: