Nie wyrażam zgody

Prezydent Przemyśla ZAKAZAŁ mojego PERFORMANCU.

Czarna seria trwa. Lublin, Rzeszów, Przemyśl…
Tak się teraz robi politykę lokalną – przegrana w sądzie, dawniej hańbiąca i nokautująca urzędnika, dziś jest formą dialogu z własnymi wyborcami. W końcu to dla nich te zakazy. Ukłon i zapewnienie – nie, nie trzymamy z „lewactwem”. A że złe sądy uchylają decyzje… cóż, zmieniajmy sądy! Nie wiem, kto zaczął, wiem, że świetnie ten dialog ze „swoimi” przeprowadził prezydent miasta, w którym mieszkam. I wygrał wybory. Teraz swych sił próbuje prezydent Rzeszowa. W ślad za nimi nieporadnie drepcze prezydent Przemyśla – ten już nawet nie sili się na argumenty i wykazanie podstawy prawnej. W końcu kim jestem, aby musiał się tłumaczyć.
To królowie na włościach, nie żadni samorządowcy. Panowie szlachta. Światły samorząd gotowy do dialogu ze społeczeństwem obywatelskim. Tyle zostaje z deklaracji.

Przestrzeń publiczna nie jest dziś dla wszystkich – nie jest dla mniejszości. Bo kiedy tylko próbują z niej skorzystać, wyjść z ciemnej dziury, w którą zagnała ich rządowa narracja, natychmiast są z tej przestrzeni wyganiani. Trudno o bardziej jaskrawy przykład wykluczenia.

Podczas Forum Praktyków Partycypacji, które skończyło się wczoraj Kuba Wygnański mówił, że dziś zamiast przeznaczać wielkie środki na budowę infrastruktury, trzeba budować narzędzia, także te fizyczne do pomocy w dialogu, aby się ludzie nie pozabijali w tej nienawiści. Mówił o stole. Ja taki stół chciałam postawić w Przemyślu na rynku. Stół do rozmowy. Miał przy nim usiąść Piotr Tyma, bo miał to być stół do rozmowy z Ukraińcami. Na razie stołu nie ma. Na razie idziemy do sądu. Bo Prezydent Bakun musi mieć papier, że to nie jego wina, a ja, że w Polsce wciąż obowiązują prawa człowieka.

 

Kilka faktów:

22 maja na skrzynkę Kancelarii Prezydenta Miasta Przemyśl oraz Biura Zarządzania Kryzysowego wysłałam zgłoszenie perfromancu pisząc w nim, że jest to akcja artystyczna, dwuosobowa, że będzie stół i dwa krzesła i dwie godziny na rozmowę.

 

11 czerwca otrzymałam z Kancelarii pismo, w którym Prezydent Miasta pisze:

NIE WYRAŻAM ZGODY

na przedmiotowe wydarzenie. Powodem odmowy jest szereg imprez związanych z organizowanymi Dniami Zamku Kazimierzowskiego w terminie od 21 do 23 czerwca br. wynikających z przyjętego kalendarza imprez i wydarzeń kulturalnych na rok bieżący. Mając na wglądzie powyższe organizowany przez Panią performance we wskazanym czasie, dniu i miejscu jest nie możliwy.

 

OZK.5520.43.2019

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: